Hasznos információk
Mi a különbség a Tropf-Blumat és az idővezérelt rendszerek között?
Az idővezérelt rendszerekben egy számítógép vezérli a vízkibocsátást, és egy előre beállított vízmennyiség kerül kiadagolásra egy adott időpontban. Sem a növény elhelyezkedésének sajátosságait (napsugárzás, talajnedvesség aktuális szintje), sem az egyes növények vízigényét nem veszi figyelembe. A Tropf-Blumat csak a talaj nedvességtartalmára reagál.
Zárjam el a csapot, ha esik?
Nem, mindig hagyja nyitva a vízcsapot. Ha az eső elegendő vízzel látja el növényét, akkor a Tropf-Blumat nem fog öntözni amíg nem szükséges.
Mi történik, ha megszakad a vízellátás?
Semmi. Ha azonban a vízellátást hosszabb időre megszakítják, a gyökerek az összes vizet kiszívhatják az érzékelőből. Ekkor levegő juthat a rendszerbe, és a szelep már nem nyitna ki. Ebben az esetben töltse fel a Tropf-Blumat érzékelőt vízzel és légtelenítse a rendszert.
A Tropf-Blumat alkalmas a pázsit öntözésére?
Nem, a Tropf-Blumat csak helyi csepegtető öntözésre készült. Olyan öntözőrendszerre van szüksége, amelyet úgy terveztek, hogy a pázsit nagy területét lefedje (locsoló, esőpisztoly stb.).
Öntözhetek zöldségeket, gyümölcsöket és fűszernövényeket a Tropf-Blumattal?
Igen, a Tropf-Blumat rendszerrel gond nélkül lehet öntözni gyümölcsöt és zöldséget. Minden vizet szállító alkatrészt az osztrák ivóvízrendelet szabványai szerint teszteltek, és minden érték megengedett határon belül van. Minden Tropf-Blumat termék mentes BPA-tól és ftalátoktól.
A Tropf-Blumat termékek alkalmasak ivóvíz fogyasztására?
A Tropf-Blumat termékeket az osztrák ivóvízrendelet szabványai szerint tesztelték, és minden érték megengedett határon belül van. A termékeket azonban növények öntözésére és nem ivóvíz szállítására tervezték. Nem használja ivási és főzési célokra.
Még akkor sem folyik ki víz az új Tropf-Blumat-omból, ha teljesen kicsavartam a csavart.
A Tropf-Blumat zárva kerül kiszállításra. Ha hosszú ideig a polcon tartotta, előfordulhat, hogy a csepegtetőcső összetapadt a beállítócsavar közelében. Húzza ki a csövet, és masszírozza egy darabig a felfogatott részt vagy cseréljen csepegtetőcsövet.
A hideg őszi éjszakák után a csöpögés csak nagyon lassan szűnik meg.
Amikor a hőmérséklet 5 fok alá csökken, a Tropf-Blumat membránja keményebbé válik, és ennek következtében nem kapcsol ki olyan gyorsan. Zárjon a szenzor a beállító csavarján 2-3 jelölő nyílnak megfelelő fokozattal.
Télen szét kell szerelnem a nyomáscsökkentőt?
Igen, a nyomáscsökkentőt le kell csavarni az első fagy előtt.
Télen szét kell szerelni a fővezetéket?
Nem, a csöveket télen kint lehet hagyni.
Télen szét kell szerelnem a Tropf-Blumat érzékelőket?
A Tropf-Blumat érzékelők télen a talajban maradhatnak. Amikor kikapcsolja a vízellátást, azok kiürülnek, ezért fagyállóak. Javasoljuk azonban, hogy az érzékelőket vegyék ki a talajból, tisztítsák meg, és télen sötét, száraz helyen tárolják, hogy meghosszabbítsák élettartamukat.
Télen szét kell szerelnem a Tropf-Blumat Maxi érzékelőket?
A Tropf-Blumat Maxit olykor olyan vastagon benövik a gyökerek, hogy nehéz eltávolítani. Ezért olyan robusztus felépítésű, hogy télen nem kell eltávolítani. Kapcsolja ki a vízellátást, és távolítsa el az öntözőfejet addig, amíg csak kevés, vagy egyáltalán nem marad víz a burkolatban. Ezután csavarja vissza az öntözőfejet, hogy ne kerülhessen be szennyeződés. Ha azonban a Maxi könnyen eltávolítható, javasoljuk a normál Tropf-Blumathoz hasonlóan alapos tisztítást, majd száraz, télen a fénytől védett helyen történő tárolást.
Miért kell nyomáscsökkentőt használnom?
A Tropf-Blumat rendszert legfeljebb 1,3 bar víznyomásra tervezték. Ha a nyomás nagyobb, fennáll annak a veszélye, hogy a csövek kicsúsznak a csatlakozókból.
Milyen szorosan csavarjam fel a nyomáscsökkentőt?
Kézzel jól csavarja rá a nyomáscsökkentőt. Semmilyen körülmények között ne használjon vízvezeték-szerelő csavarkulcsot vagy más szerszámot, mert ez megsértheti a menetet.
Mi történik, ha a csap és a nyomáscsökkentő közötti kapcsolat már nem vízzáró?
Ez általában azt jelenti, hogy a szennyeződésszűrő gumitömítése törékennyé vált. Cserélje ki a tömítőszűrőt egy újra, eredeti tartozékként kapható. Semmilyen körülmények között ne használjon erőt vagy szerszámot a nyomáscsökkentő további kicsavarásához, különben megsérül a műanyag menet. Ellenőrizze azt is, hogy a csapon lévő tömítőszűrő érintkezési felülete nem korrodálódott-e, nincs-e vízkő rajta.
A nyomáscsökkentőt egy bizonyos helyzetben kell csatlakoztatni?
Nem, a Nyomáscsökkentő tetszőleges pozícióban csatlakoztatható, a 8 mm-es kiáramlás is akár felfelé, akár oldalra irányítható.
Mekkora legyen a víztározó tartályom?
Ez a növények számától és vízigényétől függ, valamint attól, hogy mennyi ideig nem kívánja feltölteni a tartályt.
Milyen anyagból legyen a tartályom?
Nem mindegy, hogy miből készült. A legjobb, ha átlátszatlan tartályt használunk, hogy megakadályozzuk az algák növekedését. Helyezzen fedőt a tartályra, nehogy levelek vagy rovarok kerüljenek a vízbe.
Mi a legjobb pozíció a tartálycsatlakozó elhelyezésére?
A legjobb, ha a tartálycsatlakozót néhány cm-rel a tartály alja fölé rögzíti. Ekkor a lebegő részecskék leülepedhetnek anélkül, hogy a csövekbe kerülnének. Ha nagy tartálya van, a legjobb, ha a legalacsonyabb ponton nagyobb és lezárható kimenetet hoz létre, hogy szükség esetén könnyen ki tudja öblíteni a tartályt.
Miért lehet a tartály maximum 12 méterrel magasabban, mint a növények?
A Blumat rendszert legfeljebb 1,3 bar víznyomásra tervezték. Ha a nyomás nagyobb, fennáll annak a veszélye, hogy a csövek kicsúsznak a csatlakozókból. Méterenként a nyomás 0,1 bar-ral emelkedik. Ha a tartály 12 méterrel a növények felett van, és ha a tartályban lévő víz 1 méter magas, akkor a nyomás a növények számára 1,3 bar lesz.
Mire kell ügyelni a csövek kihelyezésekor?
Fektesse le a csöveket úgy, hogy ne képezzenek akadályt. Győződjön meg arról, hogy a csövek nincsenek megtörve. Ne húzza túl feszesre őket, mert télen kissé összehúzódnak.
Miért nem használhat semmilyen kenőanyagot az adagolócső összeszereléséhez?
Ezek az anyagok korrodálják a csövet és törékennyé teszik. Az összeszerelés megkönnyítése érdekében a csövet megnedvesítheti, vagy hajszárítóval kissé felmelegítheti.
Szabályozhatom az elosztó csepegtető vízkibocsátását?
A fekete csavaron nem szabad állítani. Ez biztosítja, hogy minden csepegtető azonos módon reagáljon. Ha a csepegtető láthatóan kevesebb vizet ad, akkor meg kell tisztítani.
Hogyan tisztítsam meg a csepegtetőket?
Csavarja ki teljesen a csavart, és helyezze mindkét alkatrészt langyos vízbe, adjon hozzá ecetet vagy vízkőoldó szert. A csavaron lévő lerakódásokat is távolítsa el egy nem használatban levő fogkefével.
A csepegtetőimet rendszeresen eltömíti a vízkő, mit tehetek ez ellen?
Ha kemény a víz, nem lehet megakadályozni a vízkő lerakódását. Egyszerűen csak gyakrabban kell tisztítania az csepegtetőket.
Hogy működik a Blumat Classic?
A Blumat a gyökerek erejét használja. A növények maguk szívják ki a vizet a porózus agyagkúpból, a gyökereiken keresztül. Ha a növénynek elegendő vízük van, a gyökerek abbahagyják a vízfelvételt, és a vízszállítás véget ér.
Mekkora legyen a víztartály?
A tartály mérete attól függ, hogy a növénynek mennyi vízre van szüksége, és attól, hogy mennyi ideig nem akarja vagy nem tudja feltölteni a víztartályt. A legjobb, ha egy ideig megfigyeli a Blumat működését, mielőtt hosszabb időre magukra hagyja a növényeket.
Mit tegyek, ha a víztartály üres?
Egyszerűen töltse fel a víztartályt és a Blumat Classicot.
Használhatok folyékony műtrágyát a víztartályba?
Igen, de ebben az esetben célszerű gyakrabban tisztítani a víztartályt és a Blumat Classicot.
Alga nő a víztartályomban, mit tegyek?
A legjobb, ha átlátszatlan edényeket használunk, mivel az algák növekedéséhez fényre van szükség.
Teljesen ki kell légteleníteni a csövet a Blumat Classichoz?
Nem, ha egy kis légbuborék képződik a Blumatban, az nem rontja a működés minőségét.
Mi történik, ha a vízedény magasabban áll, mint a Blumat Classic?
A víz folyamatosan folyni kezd. Ez a beállítás olyan növényeknél használható, amelyek sok vizet igényelnek. Ebben az esetben ügyeljen arra, hogy csészealjat használjon, hogy a padlója védett legyen túlöntözés esetén.
Öntözhetek zöldségeket, gyümölcsöket és fűszernövényeket a Blumat Classic-al?
Igen, a Blumat Classic gond nélkül használható gyümölcsök és zöldségek öntözésére. Minden Blumat Classic terméket az osztrák ivóvízrendelet szabványai szerint teszteltek, és minden értéke megengedett határon belül van. A Blumat Classic termékek BPA- és ftalátmentesek (2021 óta).
A Blumat Classic termékek alkalmasak ivóvíz fogyasztására?
A Blumat Classic termékeket az osztrák ivóvízrendelet szabványai szerint tesztelték, és minden érték megengedett határon belül van. A termékeket azonban növények öntözésére és nem ivóvíz szállítására tervezték. Nem használja ivási és főzési célokra.
Miért kell lyukat fúrnom a palackon a Blumat Easy esetében?
A lyuk nélkül fokozatosan vákuum alakulna ki a palackban, és a Blumat Easy kevesebb vizet adagolna, vagy egyáltalán nem adna ki vizet.
Mekkora legyen a lyuk?
Egy nagyon kis lyuk is elegendő, pl. egy szög segítségével. Feltöltéskor egyszerűen ráhelyezheti az ujját egy kis lyukra.
Mennyi ideig lehet öntözni a Blumat Easy-vel?
Ez a használt palack méretétől függ. Egy 2 literes palack esetén a Blumat Easyvel akár 10 napig, a Blumat Easy XL-lel pedig akár 7 napig öntözhet.
Miért nem lehet 2 literesnél nagyobb palackokat használni?
Fennáll annak a veszélye, hogy a palack felborul. A nagyobb palackok vagy kannák általában nagyobb nyílásúak, és a Blumat Easy nem csatlakoztatható ezekhez a tartályokhoz.
A Blumat Easy a jelzettnél több vizet adagol, miért van ez?
Ha a talaj száraz, vagy a növény különösen szomjas, a gyökerek aktívan felszívják a vizet az agyagkúpból.
A Blumat Easy idővel kevesebb vizet adagol a jelzettnél, miért van ez?
Az agyagkúp mikropórusai eltömődtek, vagy algaréteg keletkezett benne.
Hogyan tisztítsam meg a Blumat Easy-t?
A Blumat Easy tovább tart, ha évente egyszer alaposan megtisztítja. Helyezze a Blumat Easy-t meleg vízbe körülbelül öt percre. Ezután tisztítsa meg az agyagkúp belsejét egy kis ecsettel, és csiszolja le a külsejét csiszolópapírral.
Működik a Blumat Easy üvegpalackkal is?
Nem, a Blumat Easy csak műanyag palackokkal használható.
Öntözhetek zöldségeket, gyümölcsöket és fűszernövényeket a Blumat Easy segítségével?
Igen, a Blumat Easy gond nélkül használható gyümölcsök és zöldségek öntözésére. Minden Blumat Easy terméket az osztrák ivóvízrendelet szabványai szerint teszteltek, és minden értéke a megengedett határon belül van. A Blumat Easy termékek BPA-tól és ftalátoktól mentesek
A Blumat Easy termékek alkalmasak ivóvízhez?
A Blumat Easy termékeket az osztrák ivóvízrendelet szabványai szerint tesztelték, és minden érték megengedett határon belül van. A termékeket azonban növények öntözésére és nem ivóvíz szállítására tervezték. Nem használja ivási és főzési célokra.
A Blumat Digitalom lehetetlen értékeket mutat, mit tehetek?
Az eszközn nincs jól bekalibrálva, és be kell állítani. Csavarja le a mérőfejet a műanyag csőről, és tartsa lenyomva az „on” gombot 5 másodpercig, amíg az „ooo” meg nem jelenik a kijelzőn. Ezután a szokásos módon töltse fel vízzel a Blumat Digitalt, csavarja fel és helyezze be a talajba.
El kell távolítanom a Blumat Digital-t a növények öntözésekor?
Öntözéskor nem kell eltávolítani a Blumat Digitalt, védve van a felülről érkező fröccsenéstől. Kerülje azonban a közvetlen öntözést, mivel ez meghosszabbítja a Blumat Digital élettartamát. Ha a védőkupakot is használja, akkor a közvetlen öntözés nem jelent gondot.
A Blumat Digital idővel vizet veszít, miért van ez?
Ez normális, a Blumat Digital működés közben lassan veszít vizet, és évente egyszer-kétszer fel kell tölteni. A vízszint könnyen leolvasható a fehér burkolaton keresztül anélkül, hogy le kellene csavarni a mérőfejet. Ha a burkolat csak félig van tele, fel kell töltenie a Digital-t.
A növényeim körül nagyon sűrű és kemény a talaj, eltörhetem a Blumat Digitalt a behelyezéskor?
A Blumat Digital általában nagyon stabil, de ha a talaj nagyon kemény és sűrű, javasoljuk, hogy lazítsa meg a talajt, vagy fúrjon ki egy lyukat a Blumat Digital számára. Erre a célra a legjobb a Blumat ásót használni, mivel pontosan illeszkedik a Blumat Digital formájához.
A Blumat Digital vízálló és légmentes?
Nem. Az alján lévő 3 csavar nincs lezárva, így a nyomáskiegyenlítés megtörténhet. Ez technikailag szükséges a pontos mérési eredményhez.
A Blumat Digital kijelzője bepárásodott, miért van ez?
A levegővel együtt a páratartalom is bejut. Ez lecsapódhat a kijelzőn, különösen, ha gyorsan lehűl. Ez normális viselkedés, és nem rontja a funkciót. A kijelző általában magától kiszárad a hőmérséklet emelkedésével. Ha ez nem elegendő, helyezze a Blumat Digital készüléket meleg és száraz helyre.
Vízbe ejtettem a Blumat Digitalomat, mit tegyek?
Lehetséges, hogy az alján lévő 3 csavaron keresztül víz behatolt. Csavarozza szét a Blumat Digitalt, vegye ki az akkumulátort, amíg minden újra meg nem szárad. Ezután rakja össze, helyezze be ismét az akkumulátort, majd a Blumat Digitalt a földbe, és ellenőrizze, hogy megfelelően működik-e.
tropf-blumat
A földalatti értékek számítanak
Ne tévessze meg a száraznak tűnő föld felület. A víz szétterül a felszín alatt – általában csak a csepegtetőcső alatti talajfelszín tűnik nedvesnek. A túl sok víz sem tesz jót a növényeknek. Célszerű figyelemmel kísérni a növény reakcióit.
Karbantartás és téli előkészítés
Szerelje szét a nyomáscsökkentőt és tárolja fagymentes helyen. Az összes csövet azonban a szabadban hagyhatja. Tisztítsa meg a Tropf-Blumat érzékelőket langyos vízben, csiszolópapírral távolítsa el a berakódott szennyeződést az agyagkúpokról.
Műtrágyák
A legjobb, ha lassan felszabaduló műtrágyákat használunk, amelyeket ültetéskor adunk a talajhoz. Természetesen az öntözőkanna segítségével műtrágyát is adhatunk hozzá.
A házilag termesztett zöldségek íze a legjobb
A Tropf-Blumat segítségével gond nélkül öntözheti a zöldségeket. A felhasznált szintetikus anyagok nem tartalmaznak semmilyen mérgező, egészségre káros anyagot. Ausztriában készült minőség.
A tökéletes kültéri megoldás
a Tropf-Blumat kifejezetten kültéri növények számára lett kifejlesztve. Szobanövényekhez a Blumat Classicot és a Blumat Easy-t ajánljuk.
Classic
Megfelelő működés esetén a kiadagolt víz a csövön keresztül beszívódik. A Blumat Classic vízszintje gyakorlatilag változatlan marad. Tartsa a víztartályt feltöltve. Ha a víztartály üres, a Blumat is fel kell tölteni.
Hosszú távú öntözés: A legjobb, ha átlátszatlan edényeket használunk , mivel ez megakadályozza az algák növekedését. Ezenkívül öntözze meg a növényeket 4-6 hetente öntözőkannával.
Karbantartás: A termék élettartama jelentősen meghosszabbítható, ha évente egyszer alaposan megtisztítja. Szedje szét a Blumat eszközt, és tegye mindkét alkatrészt meleg vízbe körülbelül öt percre. Ezután többször erősen nyomja rá a kupakot víz alatt, hogy az esetleges szennyeződéseket kiöblítse a tubusból. Tisztítsa meg a kúp belsejét egy kis kefével, és csiszolja le csiszolópapírral a külsejét ha szükséges.
Műtrágya: Könnyen adagolhat folyékony műtrágyát a rendszerbe, ha egy keveset a víztartályba önt.
Letölthető anyagok
Tropf-Blumat működési útmutató (Angol)
Blumat Classic működési útmutató (Angol)
Blumat Digital működési útmutató (Angol)